تبلیغات
پایگاه "فرهنگی،مذهبی،سیاسی" جماران - گزارشی از هیأت میثاق با شهدا دانشگاه امام صادق
گزارشی از یک هیات متفاوت / بسیجیانی که یک شب هم عزاداری نکردند!
مداحی‌های هیات هم در نوع خود کم نظیر است. «میثم مطیعی» و «امیر عباسی» با اشعاری که شاعران جوان و خوش ذوق برایشان سروده‌اند، هرشب میان قیام عاشورا با موضوعات روز پیوندی جالب برقرار می‌کردند. تکیه بر مقتل‌خوانی و منابع مستند تاریخی به همراه ملودی‌های ابداعی و دوری از سبک‌های ترانه‌های معروف نیز از ویژگی‌های میثم مطیعی است.

http://www.upsara.com/images/muso_meysammotiee_125_f1b.jpg
نم نم باران شروع شده است. هوا تاریک است و صدای اذان مغرب به تو می‌گوید که روز به پایان رسیده است. این‌جا و این‌گوشه شهر اما تازه همه چیز دارد آغاز می‌شود. صف خودروها پشت در ورودی پارکینگ طولانی است. هیچ کس اما کلافه و عصبانی نیست. ماموران پارکینگ هم البته عجیبند. نه ظاهرشان به نگهبان‌های پارکینگ‌ها می‌خورد و نه رفتارشان. لبخند از چهره‌هایشان محو نمی‌شود و با احترام تمام، سواره‌ها را راهنمایی می‌کنند تا در جای مناسب، ماشین را نگه دارند و پیاده شوند و بروند و به مراسم برسند. ورودی مراسم چند متر آن طرف تر است. جایی حوالی پل مدیریت.

این جا یک هیات دانشجویی است. هیاتی که بی‌ادعا و بی‌سروصدا، یکی از بهترین نمونه‌های عزاداری است که شور حسینی را با شعور حسینی همراه کرده است.

در جلوی درب ورودی خادمان هیات منتظرند تا با یک لبخند، به تو خوشامد بگویند و راهنمایی‌ات کنند. خادمانی که خودشان دانشجوی همین دانشگاه‌اند و عضو همین هیات متفاوت. هیاتی که این روزها خیلی بیشتر از قبل اسمش سر زبان‌ها افتاده. هیات «میثاق با شهدا»ی بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع).


http://www.upsara.com/images/p65_meysammotiee_337_yic.jpg

عزاداری در هیأت شباب الخمینی،موکب امام رضا در اربعین 93/کربلای معلی

عکس:meysammotiee.ir
از هیات دانشجویی تا هیات مردمی

حالا دیگر مردم تهران، این جا را خیلی بیشتر از قبل می‌شناسند. نه فقط به خاطر دانشگاه معروفش. بلکه به خاطر هیات عزاداری‌اش که ویژگی‌های منحصر به فردش، هرروز و هرشب سینه به سینه و چهره به چهره بین اهالی تهران می‌چرخد و گزینه مناسبی شده برای آن‌ها که می‌خواهند یک عزاداری درست و حسابی و قابل قبول، به دور از آفت‌های رایج این روزها و شب‌های هیات‌ها را تجربه کنند. هیاتی که می‌تواند برای خیلی از هیات‌های مذهبی دیگر یک الگوی موفق باشد.

خود بروبچه‌های بسیج دانشگاه امام صادق(ع) می‌گویند سابقه هیات دانشجویی‌شان خیلی بیشتر از این دو سه سال اخیر است که هیات، اسمی‌تر و معروف‌تر شده است. یعنی سابقه‌ای حدود ۲۲ سال. در سایت اینترنتی این هیات درباره شکل‌گیری هیات میثاق با شهدا آمده است: «سال ۶۹ یعنی یکسال پس از فرمان تشکیل بسیج دانشجویی و طلاب توسط امام خمینی رحمه الله علیه و ایجاد بسیج دانشجویی دانشگاه، ضرورت و کمبود یک هیئت دانشجویی کاملاً احساس گردید و با رویکرد تجدید پیمان و میثاق با شهیدان سمت و سویی شهدایی گرفت و لذا نامش شد: هیئت میثاق با شهداء. از همان سال‌ها بود که خادمین هیئت میثاق با برگزاری جلساتی هفتگی در داخل محیط خوابگاهی به عزاداری برای اهل بیت علیهم السلام می‌پرداختند و یادی هم از رفیقان سفر کرده خود می‌کردند.»

هیات با همین فعالیت‌ها کم کم گسترده‌تر شد و آن‌قدر منسجم شد که بتواند پذیرای مهمانان خارج از دانشگاه هم باشد و از یک هیات دانشجویی خصوصی به یک هیات موفق عمومی تبدیل شود. این اتفاق در روزهای فاطمیه سال ۸۵ رخ داد و درهای دانشگاه و هیات «میثاق با شهدا» به روی عموم مردم باز شد.

حضور سخنرانان بنام و واعظان خوشنام همراه با مداحان جوان (که از دانشجویان مقاطع فوق لیسانس و دکترای دانشگاه هستند) هم دلیلی بود برای این که استقبال مردم از این هیات دانشجویی روز به روز بیشتر شود. اما فقط سخنران و مداح، ویژگی این هیات دانشجویی نیست. تفاوت‌های این هیات دانشجویی در این چیزها خلاصه نمی‌شود.

هیات میثاق با شهدا

برپایی مهدکودک و تعزیه در هیات نوجوانان

این جا فقط عزاداری نمی‌کنند. «میثاق با شهدا» اگرچه یک هیات دانشجویی است. اما برای همه اعضای خانواده، برنامه دارد. شاید به خاطر همین باشد که جمع خادمان هیات به ده‌ها نفر می‌رسد. غیر از مجلس اصلی که در مسجد دانشگاه امام صادق(ع) برگزار می‌شود، یک جمع بزرگ از بروبچه‌های هیات هم در گوشه و کنار هیات دارند مراسم دیگر را برگزار می‌کنند. مراسمی که هرکدامش ویژه افراد دیگر خانواده است.

هیات نوجوانان با برپایی مراسم تعزیه‌خوانی برای سنین نوجوانی تدارک دیده شده تا آنها را با فرهنگ عاشورا بیشتر آشنا کند. مهدکودک برای نگهداری کودکان توسط چند دانشجوی دختر که از خادمین هیات هستند اداره می‌شود تا پدران مادران این کودکان بتوانند با فراغ بال از مراسم استفاده کنند. همچنین غرفه‌های عرضه کتاب و لوح فشرده، گروه‌های نمایشی و …

اجرای همه به عهده بچه‌های هیات است. بچه‌هایی که همه‌شان دانشجو و فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد و دکترا هستند. از رفتارشان با مردم مشخص است که «خادم سیدالشهدا بودن» را عبادت می‌دانند.

غیر از این ها سروکار بروبچه‌ها با اینترنت هم هست. غیر از سامانه اطلاع‌رسانی پیامکی، سایت اینترنتی هیات هم، به روز است و سخنرانی‌ها و مداحی‌های شب‌های قبل به تفکیک روز و سبک در دسترس و آماده دانلود است. حاشیه‌های هرشب، در سایت منتشر می‌شود و تصاویر هرشب نیز برروی لینک‌های جداگانه قابل دسترسی است. غیر از این ها در شبکه‌های اجتماعی هم وضعیت ظرفیت پارکینگ‌ها لحظه به لحظه به روز می‌شود. سایت هیات را می‌توانید این جا ببینید.

عبودیت و تاثیر آن در سبک زندگی

موضوع سخنرانی‌ها و مداحی‌ها هم از دیگر نکته‌های قابل توجه در این هیات است. حجت‌الاسلام «علیرضا پناهیان» سخنران دهه اول محرم امسال هیات، موضوع «عبودیت و ارتباط آن با سبک زندگی» را برای سخنرانی‌های امسال هیات انتخاب کرد. موضوعی که برای بسیاری از عزاداران جالب و تکان‌دهنده بود.

هیات میثاق با شهدا

اینجا همه مداح‌ند / خبری از آهنگ ترانه های لس آنجلسی نیست

مداحی‌های هیات هم در نوع خود کم نظیر است. «میثم مطیعی» و «امیر عباسی» با اشعاری که شاعران جوان و خوش ذوق برایشان سروده‌اند، هرشب میان قیام عاشورا با موضوعات روز پیوندی جالب برقرار می‌کردند. تکیه بر مقتل‌خوانی و منابع مستند تاریخی به همراه ملودی‌های ابداعی و دوری از سبک‌های ترانه‌های معروف نیز از ویژگی‌های میثم مطیعی است که این مداح جوان و دانشجوی دکترای دانشگاه امام صادق(ع) را به یکی از مداحان خوشنام این سال‌ها تبدیل کرده. تا جایی که او را در زمره مداحان مراسم سوگواری بیت رهبری در سال‌های اخیر هم قرار داده. سفر حج میثم مطیعی در موسم حج امسال نیز مداحی‌ها و شعرهای او را حال و هوایی دیگر بخشیده است.

شاید اما مهم‌ترین نکته که سوگواران و شرکت‌کنندگان در هیات میثاق با شهدا را به هم نزدیک‌تر می‌کند، سرود دسته جمعی هیات باشد. سرودی که تقریبا همه آنهایی که پای ثابت هیات هستند، آن را از بر هستند و در هر مراسم هیات، دسته جمعی می‌خوانند و نمایش وحدت را می‌سرایند. سرودی که این‌طور شروع می‌شود: «هر نفس با شور عاشورا / نغمه «یا لیتنا» دارد/ می‌کِشد ما را / یک نگاه تو/ می‌کُشد ما را / قتلگاه تو/ ما بسیجی‌های روح الله / با شهیدان عهد خون بستیم / روز اول یا علی گفتیم / تا به آخر با علی هستیم». این سرود را می‌توانید از اینجا بشنوید.

هیات میثاق با شهدا

آشپزهایی که سه روز از آشپزخانه بیرون نرفتند

اطعام عزاداران هیات میثاق با شهدا هم در نوع خودش جالب است. اطعام این جا هم درست مثل همه کارهای دیگر هیات، خودگردان است. شاید برای همین باشد که هیات، بیشتر از چند شب نتوانست از مردم با شام پذیرایی کند. برخی آشپزها هم از خود بروبچه‌های دانشگاه هستند. آشپزهایی که می‌گویند سابقه داشته که سه شبانه روز پشت سر هم از آشپزخانه هیات بیرون نزنند.

بسیجیانی که یک شب هم عزاداری نکردند

ساعت از ۱۰ شب گذشته. حالا دیگر مراسم تمام شده و جمعیت به سمت خروجی‌ها در حال حرکت‌ند. باران با سوز سرما همراه شده و زمین خاکی پارکینگ را گل آلود کرده است. صف ماشین‌های منتظر خروج از پارکینگ‌ها طولانی است. چهره‌های خادمان اما دیدنی‌تر شده است. با کفش‌هایی در گل و لای فرو رفته و لباس‌هایی که باران نمناک‌شان کرده است، همان جا ایستاده اند و خودروها را هدایت می‌کنند. رفتارشان اما بر عکس ظاهر و لباس‌هایشان هیچ تغییری نکرده. همچنان لبخند بر لب دارند و در کمال احترام صحبت می‌کنند. «التماس دعا»یی می‌گویند و خودروها را راهی می‌کنند. انگار تمام کارها و رفتارهایشان برنامه‌ریزی شده است. دانشجویان بسیجی که صورتشان از سرما گل انداخته. اما لبخند از چهره‌اشان محو نشده است با اینکه حتی نتوانستند یک شب هم عزاداری کنند!

 تاریخ : 1393/12/6 | 06:25 ب.ظ | نویسنده : رضا حیدری | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • کمیاب98